Renovering af vores klublokale

Hvis du har været inde i vores klublokale her efter sommerferien, har du nok lagt mærke til, at der er flyttet mange møbler ud, billederne er taget ned og det er i det hele taget slet ikke hyggeligt at være i lokalet.
 
Lokalet var egentligt blevet tømt, fordi vi i bestyrelsen havde besluttet os for at friske lokalet lidt op med maling og ved at erstatte gulvtæppet med vinyl, som er nemmere at holde rent. Renoveringen havde vi regnet med skulle foregå i sommerferien, så lokalet kunne stå klar til indflytning ved sæsonstart.
 
Sådan er det desværre ikke lige gået. Vi havde besluttet at søge ”Klubnyt” om penge til at lægge nyt gulv og få malet væggene. Først skulle vi dog søge kommunen om tilladelse til at lægge nyt gulv og male. I den forbindelse blev bestyrelsen kaldt til møde hos kommunen og de kunne meddele os, at kommunen ville betale for maling og nyt gulv. Det er vi meget glade for.
Det betyder dog, at vi er nødt til at vente indtil kommunens folk er klar.
 
Vi håber, det hele bliver færdigt i løbet af oktober og glæder os til at kunne præsentere et nyt fint lokale for jer med ny indretning og forhåbentligt noget mindre rod i hverdagen.
 
Der er stadigvæk et stort rod med basket-kørestole i lokalet. Stolene var blevet kørt i kælderen før ferien. Men på grund af indtrængende vand i vores kælderlokale, har vi været nødt til at tage stolene op igen. Kommunen er i gang med at finde årsagen til det indtrængende vand og forbedre skaderne. Derudover har vi fået 10 basket-kørestole forærende fra en klub i Sorø. Disse stole skal gøres klar til brug og vi skal have fundet ud af, hvilke af de meget gamle basket-kørestole vi skal have kasseret. Det er Prebens opgave og han arbejder så hurtigt, han kan.
 
Vi arbejder altså på at finde en løsning på problemet. Indtil da må I bære over med rodet og glæde jer til det nyindrettede lokale.
Kira og Ingrid